STMicroelectronics LDK120C12R
Part No.:
LDK120C12R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
AnpuLDK120C12R.pdf
Description:
IC REG LIN 1.2V 200MA SOT323-5
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-323-5
1. How to order LDK120C12R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LDK120C12R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LDK120C12R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDK120C12R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDK120C12R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LDK120C12R pin diagram, LDK120C12R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LDK120C12R
Part Number LDK120C12R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C