STMicroelectronics LDK120M18R
Part No.:
LDK120M18R
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLDK120M18R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 200mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order LDK120M18R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LDK120M18R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LDK120M18R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDK120M18R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDK120M18R.
7.How to contact us to get technical supports, such as LDK120M18R pin diagram, LDK120M18R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LDK120M18R
Part Number LDK120M18R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C