STMicroelectronics LDK120PU29R
Part No.:
LDK120PU29R
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
AnpuLDK120PU29R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 200MA 6DFN
Package/Case:
6-XFDFN
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 200mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
6-DFN (1.2x1.3)
1. How to order LDK120PU29R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LDK120PU29R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LDK120PU29R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDK120PU29R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDK120PU29R.
Image LDK120PU29R
Part Number LDK120PU29R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 6-XFDFN
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C