STMicroelectronics LDL112D12R
Part No.:
LDL112D12R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLDL112D12R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1.2A 8SO
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.2A
Current - Output:
1.2A
Current - Quiescent (Iq):
70 µA
Current - Supply (Max):
400 µA
PSRR:
57dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order LDL112D12R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LDL112D12R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LDL112D12R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDL112D12R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDL112D12R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LDL112D12R pin diagram, LDL112D12R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LDL112D12R
Part Number LDL112D12R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.2A
Current - Output 1.2A
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
Current - Supply (Max) 400 µA
PSRR 57dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)