STMicroelectronics LDL112PU18R
Part No.:
LDL112PU18R
Package:
6-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLDL112PU18R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.2A 6DFN
Package/Case:
6-WFDFN Exposed Pad
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.2A
Current - Output:
1.2A
PSRR:
57dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
6-DFN (2x2)
1. How to order LDL112PU18R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LDL112PU18R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LDL112PU18R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDL112PU18R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDL112PU18R.
Image LDL112PU18R
Part Number LDL112PU18R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 6-WFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.2A
Current - Output 1.2A
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
Current - Supply (Max) 400 µA
PSRR 57dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)