STMicroelectronics LDL112PV12R
Part No.:
LDL112PV12R
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLDL112PV12R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 1.2A 6DFN
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.2A
Current - Output:
1.2A
PSRR:
57dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
6-DFN (3x3)
1. How to order LDL112PV12R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LDL112PV12R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LDL112PV12R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDL112PV12R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDL112PV12R.
Image LDL112PV12R
Part Number LDL112PV12R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 6-VDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.2A
Current - Output 1.2A
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
Current - Supply (Max) 400 µA
PSRR 57dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)