STMicroelectronics LDLN025PU29R
Part No.:
LDLN025PU29R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLDLN025PU29R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 250MA 4DFN
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Current - Supply (Max):
425 µA
PSRR:
80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-DFN (1x1)
1. How to order LDLN025PU29R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LDLN025PU29R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LDLN025PU29R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDLN025PU29R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDLN025PU29R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LDLN025PU29R
Part Number LDLN025PU29R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 250mA
Current - Output 250mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Current - Supply (Max) 425 µA
PSRR 80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)