STMicroelectronics LDS3985PU28R
Part No.:
LDS3985PU28R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLDS3985PU28R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6DFN
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
300 µA
PSRR:
55dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Shutdown
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-DFN (3x3)
1. How to order LDS3985PU28R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LDS3985PU28R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LDS3985PU28R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LDS3985PU28R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LDS3985PU28R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LDS3985PU28R
Part Number LDS3985PU28R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 6-VDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) 300 µA
PSRR 55dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Shutdown
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C