STMicroelectronics LF18CPT-TR
Part No.:
LF18CPT-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
AnpuLF18CPT-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA PPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 200mA (Typ)
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
1 mA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PPAK
1. How to order LF18CPT-TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LF18CPT-TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LF18CPT-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LF18CPT-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LF18CPT-TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LF18CPT-TR pin diagram, LF18CPT-TR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LF18CPT-TR LF18CPT
Part Number LF18CPT-TR LF18CPT
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 200mA (Typ) 0.7V @ 200mA (Typ)
Current - Output 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 1 mA 1 mA
Current - Supply (Max) 12 mA 12 mA
PSRR 82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz) 82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C