STMicroelectronics SMB15F12AY
Part No.:
SMB15F12AY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Description:
TVS DIODE 12VWM 25.3VC SMBFLAT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Series:
SMB15F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
25.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
394A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SMBflat
1. How to order SMB15F12AY on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMB15F12AY is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMB15F12AY price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMB15F12AY?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMB15F12AY.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMB15F12AY pin diagram, SMB15F12AY datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMB15F12AY
Part Number SMB15F12AY
Manufacturer STMicroelectronics
Package/Case DO-221AA, SMB Flat Leads
Series SMB15F
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 394A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)