STMicroelectronics SMB6F130A
Part No.:
SMB6F130A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet:
AnpuSMB6F130A.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC SMBFLAT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Series:
SMB6FxxA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMBflat
1. How to order SMB6F130A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMB6F130A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMB6F130A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMB6F130A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMB6F130A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMB6F130A pin diagram, SMB6F130A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMB6F130A SMB6F130AY
Part Number SMB6F130A SMB6F130AY
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Package/Case DO-221AA, SMB Flat Leads DO-221AA, SMB Flat Leads
Series SMB6FxxA SMB6FxxAY
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3A 3A
Power - Peak Pulse 600W 600W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)