STMicroelectronics SMC30J18CA
Part No.:
SMC30J18CA
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuSMC30J18CA.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMC30J
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
103A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMC
1. How to order SMC30J18CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMC30J18CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMC30J18CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMC30J18CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMC30J18CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMC30J18CA pin diagram, SMC30J18CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMC30J18CA
Part Number SMC30J18CA
Manufacturer STMicroelectronics
Package/Case DO-214AB, SMC
Series SMC30J
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 103A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)