STMicroelectronics ST1L08SPU12R
Part No.:
ST1L08SPU12R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuST1L08SPU12R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 800MA 8DFN
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
8-VFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 800mA (Typ)
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
35 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 30dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-DFN (2x3)
1. How to order ST1L08SPU12R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that ST1L08SPU12R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the ST1L08SPU12R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ST1L08SPU12R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ST1L08SPU12R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ST1L08SPU12R
Part Number ST1L08SPU12R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 8-VFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 800mA (Typ)
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 35 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 30dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features Enable, Power Good
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C