STMicroelectronics STLQ015M31R
Part No.:
STLQ015M31R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuSTLQ015M31R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1.7 µA
Current - Supply (Max):
2.4 µA
PSRR:
40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order STLQ015M31R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that STLQ015M31R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the STLQ015M31R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STLQ015M31R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STLQ015M31R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STLQ015M31R
Part Number STLQ015M31R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1.7 µA
Current - Supply (Max) 2.4 µA
PSRR 40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)