STMicroelectronics STRVS118X02C
Part No.:
STRVS118X02C
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuSTRVS118X02C.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 118VC SMC
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
STRVS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
118V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
MOSFET Protection
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMC
1. How to order STRVS118X02C on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that STRVS118X02C is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the STRVS118X02C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STRVS118X02C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STRVS118X02C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STRVS118X02C
Part Number STRVS118X02C
Manufacturer STMicroelectronics
Package/Case DO-214AB, SMC
Series STRVS
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V
Voltage - Breakdown (Min) 95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 118V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse -
Power Line Protection No
Applications MOSFET Protection
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)