STMicroelectronics STRVS241X02E
Part No.:
STRVS241X02E
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
AnpuSTRVS241X02E.pdf
Description:
TVS DIODE 171VWM 241VC DO15
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
171V
Voltage - Breakdown (Min):
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
241V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A (8/20µs)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AC (DO-15)
1. How to order STRVS241X02E on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that STRVS241X02E is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the STRVS241X02E price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STRVS241X02E?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STRVS241X02E.
Image STRVS241X02E
Part Number STRVS241X02E
Manufacturer STMicroelectronics
Package/Case DO-204AC, DO-15, Axial
Series STRVS
Packaging Tape & Box (TB)
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 171V
Voltage - Breakdown (Min) 190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 241V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)