STMicroelectronics STRVS252X02F
Part No.:
STRVS252X02F
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
AnpuSTRVS252X02F.pdf
Description:
TVS DIODE 171VWM 252VC DO201
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
171V
Voltage - Breakdown (Min):
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
252V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A (8/20µs)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-201
1. How to order STRVS252X02F on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that STRVS252X02F is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the STRVS252X02F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STRVS252X02F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STRVS252X02F.
Image STRVS252X02F
Part Number STRVS252X02F
Manufacturer STMicroelectronics
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series STRVS
Packaging Tape & Box (TB)
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 171V
Voltage - Breakdown (Min) 190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 252V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)