TAEJIN LM1084R-3.3
Part No.:
LM1084R-3.3
Manufacturer:
TAEJIN
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuLM1084R-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO263-3
Manufacturer:
TAEJIN
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.5V @ 5A
Current - Output:
5A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
10 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263-3
1. How to order LM1084R-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM1084R-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM1084R-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM1084R-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM1084R-3.3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM1084R-5.0 LM1084R-ADJ LM1084R-3.3 LM1084RS-3.3 LM1084RS-ADJ
Part Number LM1084R-5.0 LM1084R-ADJ LM1084R-3.3 LM1084RS-3.3 LM1084RS-ADJ
Manufacturer TAEJIN TAEJIN TAEJIN TAEJIN TAEJIN
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Adjustable Fixed Fixed Adjustable
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 1.25V 3.3V 3.3V 1.25V
Voltage - Output (Max) - 15V - - 15V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 5A 1.5V @ 5A 1.5V @ 5A 1.5V @ 5A 1.5V @ 5A
Current - Output 5A 5A 5A 5A 5A
Current - Supply (Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
PSRR 65dB (120Hz) 65dB (120Hz) 65dB (120Hz) 65dB (120Hz) 65dB (120Hz)