TAEJIN LM1085R-3.3
Part No.:
LM1085R-3.3
Manufacturer:
TAEJIN
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuLM1085R-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-3
Manufacturer:
TAEJIN
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.5V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
10 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-263-3
1. How to order LM1085R-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM1085R-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM1085R-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM1085R-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM1085R-3.3.
Image LM1085RS-3.3 LM1085R-3.3 LM1085R-5.0 LM1085R-ADJ
Part Number LM1085RS-3.3 LM1085R-3.3 LM1085R-5.0 LM1085R-ADJ
Manufacturer TAEJIN TAEJIN TAEJIN TAEJIN
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Adjustable
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 15V 15V 15V 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 5V 1.25V
Voltage - Output (Max) - - - 15V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 3A 1.5V @ 3A 1.5V @ 3A 1.5V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) - - - 90 µA
Current - Supply (Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
PSRR 65dB (120Hz) 65dB (120Hz) 65dB (120Hz) 65dB (120Hz)
Control Features - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)