TAEJIN LM29150RS-12
Part No.:
LM29150RS-12
Manufacturer:
TAEJIN
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AnpuLM29150RS-12.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO252-3
Manufacturer:
TAEJIN
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
8 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252-3
1. How to order LM29150RS-12 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM29150RS-12 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM29150RS-12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM29150RS-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM29150RS-12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM29150RS-12 LM29150RS-3.3
Part Number LM29150RS-12 LM29150RS-3.3
Manufacturer TAEJIN TAEJIN
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 26V 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 3.3V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 8 mA 20 mA
Current - Supply (Max) - 22 mA
PSRR - -
Control Features - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)