TAEJIN LM29150T-3.3
Part No.:
LM29150T-3.3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuLM29150T-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
20 mA
Current - Supply (Max):
22 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-3L
1. How to order LM29150T-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM29150T-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM29150T-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM29150T-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM29150T-3.3.
Image LM29150T-12 LM29150T-5.0 LM29150T-3.3 LM29150T-2.5
Part Number LM29150T-12 LM29150T-5.0 LM29150T-3.3 LM29150T-2.5
Manufacturer TAEJIN TAEJIN TAEJIN TAEJIN
Series - - - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 26V 26V 26V 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 5V 3.3V 2.5V
Voltage - Output (Max) - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A 0.35V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 20 mA 20 mA 20 mA 8 mA
Current - Supply (Max) - 22 mA 22 mA -
PSRR - - - -
Control Features - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)