TAEJIN LM29151R-3.3
Part No.:
LM29151R-3.3
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLM29151R-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263-5
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
20 mA
Current - Supply (Max):
22 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Error Flag
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263-5L
1. How to order LM29151R-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM29151R-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM29151R-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM29151R-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM29151R-3.3.
Image LM29151R-5.0 LM29151R-3.3
Part Number LM29151R-5.0 LM29151R-3.3
Manufacturer TAEJIN TAEJIN
Series - -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 26V 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 20 mA 20 mA
Current - Supply (Max) 22 mA 22 mA
PSRR - -
Control Features Enable, Error Flag Enable, Error Flag
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)