TAEJIN LM29300T-3.3
Part No.:
LM29300T-3.3
Manufacturer:
TAEJIN
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuLM29300T-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-3
Manufacturer:
TAEJIN
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
35 mA
Current - Supply (Max):
37 mA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Load Dump, Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-3L
1. How to order LM29300T-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM29300T-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM29300T-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM29300T-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM29300T-3.3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM29300T-3.3
Part Number LM29300T-3.3
Manufacturer TAEJIN
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 35 mA
Current - Supply (Max) 37 mA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Load Dump, Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)