TAEJIN LM2940T-3.3
Part No.:
LM2940T-3.3
Manufacturer:
TAEJIN
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuLM2940T-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO220-3
Manufacturer:
TAEJIN
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.63V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
500 µA
Current - Supply (Max):
25 mA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-3L
1. How to order LM2940T-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM2940T-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM2940T-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2940T-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2940T-3.3.
Image LM2940T-5.0 LM2940T-3.3
Part Number LM2940T-5.0 LM2940T-3.3
Manufacturer TAEJIN TAEJIN
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 26V 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.63V @ 1A 0.63V @ 1A
Current - Output 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 500 µA 500 µA
Current - Supply (Max) 25 mA 25 mA
PSRR - -
Control Features - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)