Taiwan Semiconductor Corporation TS2937CW33 RPG
Part No.:
TS2937CW33 RPG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AnpuTS2937CW33 RPG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT223
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
25 mA
PSRR:
Control Features:
Current Limit
Protection Features:
Over Voltage, Thermal Shutdown, Transient Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-223
1. How to order TS2937CW33 RPG on Anpu?
3. Are the TS2937CW33 RPG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TS2937CW33 RPG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TS2937CW33 RPG
Part Number TS2937CW33 RPG
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package/Case TO-261-4, TO-261AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) 25 mA
PSRR -
Control Features Current Limit
Protection Features Over Voltage, Thermal Shutdown, Transient Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)