Taiwan Semiconductor Corporation TS78L12ACY RMG
Part No.:
TS78L12ACY RMG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuTS78L12ACY RMG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.7V @ 100mA (Typ)
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6.5 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
42dB (120Hz)
Control Features:
Current Limit
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-89
1. How to order TS78L12ACY RMG on Anpu?
3. Are the TS78L12ACY RMG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TS78L12ACY RMG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TS78L12ACY RMG
Part Number TS78L12ACY RMG
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package/Case TO-243AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.7V @ 100mA (Typ)
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 42dB (120Hz)
Control Features Current Limit
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)