Taiwan Semiconductor Corporation PGSMAJ18CA E3G
Part No.:
PGSMAJ18CA E3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AnpuPGSMAJ18CA E3G.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
PGSMAJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PGSMAJ18CA E3G on Anpu?
3. Are the PGSMAJ18CA E3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PGSMAJ18CA E3G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PGSMAJ18CA E3G
Part Number PGSMAJ18CA E3G
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Package/Case DO-214AC, SMA
Series PGSMAJ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.7A
Power - Peak Pulse 400W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)