Taiwan Semiconductor Corporation SMA6J12AHR3G
Part No.:
SMA6J12AHR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AnpuSMA6J12AHR3G.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 18.8VC DO214AC
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMA6J
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMA6J12AHR3G on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMA6J12AHR3G is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMA6J12AHR3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6J12AHR3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6J12AHR3G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMA6J12AHR3G
Part Number SMA6J12AHR3G
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Package/Case DO-214AC, SMA
Series SMA6J
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)