Taiwan Semiconductor Corporation SMA6J17AHR3G
Part No.:
SMA6J17AHR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AnpuSMA6J17AHR3G.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 26.7VC DO214AC
Manufacturer:
Series:
SMA6J
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
22.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
1. How to order SMA6J17AHR3G on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMA6J17AHR3G is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMA6J17AHR3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6J17AHR3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6J17AHR3G.
Image SMA6J17AHR3G
Part Number SMA6J17AHR3G
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Package/Case DO-214AC, SMA
Series SMA6J
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 22.5A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)