Taiwan Semiconductor Corporation SMA6J18A R3G
Part No.:
SMA6J18A R3G
Datasheet:
AnpuSMA6J18A R3G.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 28.3VC DO214AC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
28.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMA6J18A R3G on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMA6J18A R3G is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMA6J18A R3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6J18A R3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6J18A R3G.
Image SMA6J18A R3G
Part Number SMA6J18A R3G
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.2A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)