Taiwan Semiconductor Corporation SMAJ70CAHR3G
Part No.:
SMAJ70CAHR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AnpuSMAJ70CAHR3G.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AC
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMAJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMAJ70CAHR3G on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMAJ70CAHR3G is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMAJ70CAHR3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ70CAHR3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ70CAHR3G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJ70CAHR3G
Part Number SMAJ70CAHR3G
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Package/Case DO-214AC, SMA
Series SMAJ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.5A
Power - Peak Pulse 400W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)