Taiwan Semiconductor Corporation SMAJ78AHR3G
Part No.:
SMAJ78AHR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
AnpuSMAJ78AHR3G.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC
Manufacturer:
Series:
SMAJ
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.2A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
1. How to order SMAJ78AHR3G on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMAJ78AHR3G is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMAJ78AHR3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ78AHR3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ78AHR3G.
Image SMAJ78AHR3G
Part Number SMAJ78AHR3G
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Package/Case DO-214AC, SMA
Series SMAJ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.2A
Power - Peak Pulse 400W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)