Taiyo Yuden BRC1608TR60M6
Part No.:
BRC1608TR60M6
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
AnpuBRC1608TR60M6.pdf
Description:
FIXED IND 600NH 940MA 99MOHM SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
BR, C Type
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
600 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
940 mA
Current - Saturation (Isat):
1.1A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
99mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
630MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
6 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order BRC1608TR60M6 on Anpu?
3. Are the BRC1608TR60M6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BRC1608TR60M6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BRC1608TR60M6.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BRC1608TR60M6
Part Number BRC1608TR60M6
Manufacturer Taiyo Yuden
Series BR, C Type
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 600 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 940 mA
Current - Saturation (Isat) 1.1A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 99mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 630MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 6 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)