Taiyo Yuden BRC2016T150K
Part No.:
BRC2016T150K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
AnpuBRC2016T150K.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 410MA 780MOHM SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
BR, C Type
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
410 mA
Current - Saturation (Isat):
400mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
780mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
28MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
1. How to order BRC2016T150K on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BRC2016T150K is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BRC2016T150K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BRC2016T150K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BRC2016T150K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BRC2016T150K
Part Number BRC2016T150K
Manufacturer Taiyo Yuden
Series BR, C Type
Package/Case 0806 (2016 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 15 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 410 mA
Current - Saturation (Isat) 400mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 780mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 28MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)