Taiyo Yuden CBC2016T6R8M
Part No.:
CBC2016T6R8M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
AnpuCBC2016T6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 450MA 767MOHM SM
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
CB, C Type
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
450 mA
Current - Saturation (Isat):
450mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
767mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
38MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
1. How to order CBC2016T6R8M on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that CBC2016T6R8M is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the CBC2016T6R8M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CBC2016T6R8M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CBC2016T6R8M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CBC2016T6R8M
Part Number CBC2016T6R8M
Manufacturer Taiyo Yuden
Series CB, C Type
Package/Case 0806 (2016 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 6.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 450 mA
Current - Saturation (Isat) 450mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 767mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 38MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)