Taiyo Yuden CBL2012T2R2M
Part No.:
CBL2012T2R2M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
AnpuCBL2012T2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 590MA 507MOHM SM
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
CB, L Type
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
590 mA
Current - Saturation (Isat):
440mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
507mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
80MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)
1. How to order CBL2012T2R2M on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that CBL2012T2R2M is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the CBL2012T2R2M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CBL2012T2R2M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CBL2012T2R2M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CBL2012T2R2M
Part Number CBL2012T2R2M
Manufacturer Taiyo Yuden
Series CB, L Type
Package/Case 0805 (2012 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 590 mA
Current - Saturation (Isat) 440mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 507mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 80MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)