Taiyo Yuden EMK021BJ102KK-W
Part No.:
EMK021BJ102KK-W
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuEMK021BJ102KK-W.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 16V X5R 008004
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
M
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
008004 (0201 Metric)
Size / Dimension:
0.010" L x 0.005" W (0.25mm x 0.13mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.006" (0.14mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order EMK021BJ102KK-W on Anpu?
3. Are the EMK021BJ102KK-W price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EMK021BJ102KK-W?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EMK021BJ102KK-W EMK021BJ102KK5W
Part Number EMK021BJ102KK-W EMK021BJ102KK5W
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series M M
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Not For New Designs
Capacitance 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 16V 16V
Temperature Coefficient X5R X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C -55°C ~ 85°C
Features - -
Ratings - -
Applications SMPS Filtering SMPS Filtering
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 008004 (0201 Metric) 008004 (0201 Metric)
Size / Dimension 0.010" L x 0.005" W (0.25mm x 0.13mm) 0.010" L x 0.005" W (0.25mm x 0.13mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.006" (0.14mm) 0.006" (0.14mm)