Taiyo Yuden EMK042CG560JC-FW
Part No.:
EMK042CG560JC-FW
Datasheet:
AnpuEMK042CG560JC-FW.pdf
Description:
CAP CER 56PF 16V C0G/NP0 01005
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
56 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.009" (0.22mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order EMK042CG560JC-FW on Anpu?
3. Are the EMK042CG560JC-FW price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EMK042CG560JC-FW?
Image EMK042CG560JC-W EMK042CG560JC-FW
Part Number EMK042CG560JC-W EMK042CG560JC-FW
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series M M
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Capacitance 56 pF 56 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 16V 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 01005 (0402 Metric) 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm) 0.009" (0.22mm)