Taiyo Yuden EMK042CG910JC-W
Part No.:
EMK042CG910JC-W
Datasheet:
AnpuEMK042CG910JC-W.pdf
Description:
CAP CER 91PF 16V C0G/NP0 01005
Product Status:
Active
Capacitance:
91 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.009" (0.22mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order EMK042CG910JC-W on Anpu?
3. Are the EMK042CG910JC-W price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EMK042CG910JC-W?
Image EMK042CG910JC-W
Part Number EMK042CG910JC-W
Manufacturer Taiyo Yuden
Series M
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 91 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)