Taiyo Yuden EWK212C6475KD-T
Part No.:
EWK212C6475KD-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuEWK212C6475KD-T.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0508
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LWDC™, LW
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X6S
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Features:
Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0508 (1220 Metric)
Size / Dimension:
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order EWK212C6475KD-T on Anpu?
3. Are the EWK212C6475KD-T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EWK212C6475KD-T?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EWK212C6475KD-T
Part Number EWK212C6475KD-T
Manufacturer Taiyo Yuden
Series LWDC™, LW
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X6S
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Features Low ESL (Reverse Geometry)
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0508 (1220 Metric)
Size / Dimension 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)