Taiyo Yuden GMK316BJ475MLHT
Part No.:
GMK316BJ475MLHT
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 4.7UF 35V X5R 1206
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
M
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ultra Low ESR
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GMK316BJ475MLHT on Anpu?
3. Are the GMK316BJ475MLHT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMK316BJ475MLHT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GMK316BJ475MLHT
Part Number GMK316BJ475MLHT
Manufacturer Taiyo Yuden
Series M
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features Ultra Low ESR
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)