Taiyo Yuden LBM2016T390J
Part No.:
LBM2016T390J
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
AnpuLBM2016T390J.pdf
Description:
FIXED IND 39UH 120MA 3.9 OHM SMD
Product Status:
Active
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
120 mA
DC Resistance (DCR):
3.9Ohm
Q @ Freq:
20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
1. How to order LBM2016T390J on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LBM2016T390J is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LBM2016T390J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LBM2016T390J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LBM2016T390J.
Image LBM2016T390J LBM2016T390JV
Part Number LBM2016T390J LBM2016T390JV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series LB, M Type LB, M Type
Package/Case 0806 (2016 Metric) 0806 (2016 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Not For New Designs
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 39 µH 39 µH
Tolerance ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 120 mA 120 mA
Shielding Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 3.9Ohm 5.07Ohm Max
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz 20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant 14MHz 14MHz
Ratings - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz 2.52 MHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric) 0806 (2016 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)