Taiyo Yuden LBM2016TR18JV
Part No.:
LBM2016TR18JV
Description:
FIXED IND 180NH 560MA 195MOHM SM
Product Status:
Not For New Designs
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
560 mA
DC Resistance (DCR):
195mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:
500MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25.2 MHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
1. How to order LBM2016TR18JV on Anpu?
3. Are the LBM2016TR18JV price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LBM2016TR18JV?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LBM2016TR18JV.
Image LBM2016TR18JV
Part Number LBM2016TR18JV
Manufacturer Taiyo Yuden
Series LB, M Type
Package/Case 0806 (2016 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 180 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 560 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 195mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant 500MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 25.2 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)