Taiyo Yuden LCXND4040TKL2R2MDG
Part No.:
LCXND4040TKL2R2MDG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
1616 (4040 Metric)
Datasheet:
AnpuLCXND4040TKL2R2MDG.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.2A 50.4MOHM SM
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LCXN
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
42mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
1. How to order LCXND4040TKL2R2MDG on Anpu?
3. Are the LCXND4040TKL2R2MDG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LCXND4040TKL2R2MDG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LCXND4040TKL2R2MDG
Part Number LCXND4040TKL2R2MDG
Manufacturer Taiyo Yuden
Series LCXN
Package/Case 1616 (4040 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Current - Saturation (Isat) 3A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 42mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 60MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1616
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)