Taiyo Yuden MBASE105AB5474KFNA18
Part No.:
MBASE105AB5474KFNA18
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuMBASE105AB5474KFNA18.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0402
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MBAS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MBASE105AB5474KFNA18 on Anpu?
3. Are the MBASE105AB5474KFNA18 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBASE105AB5474KFNA18?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBASE105AB5474KFNA18
Part Number MBASE105AB5474KFNA18
Manufacturer Taiyo Yuden
Series MBAS
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)