Taiyo Yuden MCASA105BB5475MFNA01
Part No.:
MCASA105BB5475MFNA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuMCASA105BB5475MFNA01.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0402
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
MCAS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCASA105BB5475MFNA01 on Anpu?
3. Are the MCASA105BB5475MFNA01 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCASA105BB5475MFNA01?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MCASA105BB5475MFNA01
Part Number MCASA105BB5475MFNA01
Manufacturer Taiyo Yuden
Series MCAS
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)