Taiyo Yuden MCASA105BB5475MFNA1J
Part No.:
MCASA105BB5475MFNA1J
Datasheet:
AnpuMCASA105BB5475MFNA1J.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0402
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCASA105BB5475MFNA1J on Anpu?
3. Are the MCASA105BB5475MFNA1J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCASA105BB5475MFNA1J?
Image MCASA105BB5475MFNA1J
Part Number MCASA105BB5475MFNA1J
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)