Taiyo Yuden MCASA105SB7474MFNA01
Part No.:
MCASA105SB7474MFNA01
Datasheet:
AnpuMCASA105SB7474MFNA01.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 4V X7R 0402
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCASA105SB7474MFNA01 on Anpu?
3. Are the MCASA105SB7474MFNA01 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCASA105SB7474MFNA01?
Image MCASA105SB7474MFNA01
Part Number MCASA105SB7474MFNA01
Product Status Active
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)