Taiyo Yuden MCASA168AB5106KTNA1J
Part No.:
MCASA168AB5106KTNA1J
Datasheet:
AnpuMCASA168AB5106KTNA1J.pdf
Description:
CAP CER 10UF 4V X5R 0603
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
4V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCASA168AB5106KTNA1J on Anpu?
3. Are the MCASA168AB5106KTNA1J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCASA168AB5106KTNA1J?
Image MCASA168AB5106KTNA1J
Part Number MCASA168AB5106KTNA1J
Product Status Active
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 4V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)