Taiyo Yuden MCASE168AB5225KTNA1J
Part No.:
MCASE168AB5225KTNA1J
Datasheet:
AnpuMCASE168AB5225KTNA1J.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order MCASE168AB5225KTNA1J on Anpu?
3. Are the MCASE168AB5225KTNA1J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCASE168AB5225KTNA1J?
Image MCASE168AB5225KTNA1J
Part Number MCASE168AB5225KTNA1J
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)